Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر سیاسی - مجلس

آمریکا ضربه مغزی را پذیرفت

b_200_150_16777215_00_images_hamle111.jpg

پیامدهای حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد پس از گذشت دو هفته تازه میان آمریکایی‌ها احساس می‌شوند و هرچقدر زمان می‌گذرد ابعاد تازه‌ای از واقعیت آشکار می‌شود.

به گزارش "همدان نیوز"، دولت آمریکا رسماً اعلام کرده عده‌ای از نظامیان خود را به‌دلیل آنچه «ضربه مغزی» توصیف کرده به مراکز پزشکی پیشرفته در آلمان منتقل کرده است. هرچند «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا روز جمعه (4 بهمن) از اعلام دقیق آمار مصدومان عین الاسد خودداری کرد و همزمان رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند پنتاگون تصمیم گرفته درباره مصدومان عین الاسد دیگر اطلاع‌رسانی نکند اما روز شنبه واشنگتن اعلام کرد تاکنون 34 نظامی به مراکز پزشکی منتقل شده‌اند.
نکته قابل توجه در اعتراف جدید پنتاگون که به‌جهت تدریجی بودن آن به «اعترافات قطره‌چکانی» معروف شده این است که پنتاگون علاوه بر پذیرفتن افزایش شمار تلفات، به جدی‌تر بودن نوع جراحت جنگی مصدومان نسبت به آنچه در ابتدا اعلام شده بود هم اعتراف کرده است، بنابراین، اصلاً بعید نیست که وزارت دفاع آمریکا با همین رویه در آینده کشته شدن نظامیان خود در انتقام موشکی ایران را نیز بپذیرد.
این‌که آمار دقیق مصدومان «عین الاسد» چیست و مقامات آمریکایی چه‌چیز دیگری را پنهان می‌کنند، مدنظر این نوشتار نیست بلکه هدف، نگاهی به توصیفاتی است که در متون پزشکی از این نوع جراحت جنگی صورت گرفته است.
با توجه به این واقعیت که این نوع جراحت در مواردی به مرگ مستقیم یا غیرمستقیم نظامیان آمریکایی منجر شده، این احتمال دور از واقعیت به‌نظر نمی‌رسد که پنتاگون با استناد به این توصیفات پزشکی به‌دنبال اعلام تدریجی مرگ نظامیان آمریکایی در آینده باشد.
«ضربه مغزی » (Traumatic brain injury) عنوانی است که مقامات آمریکایی برای توصیف مجروحان حمله موشکی ایران به پایگاه هوایی عین الاسد واقع در غرب عراق به‌کار برده‌اند. اگر این واژه را در اینترنت جست‌وجو ‌کنید انبوهی از مؤسسات نظامی، پزشکی و تحقیقاتی آمریکایی مشاهده خواهید کرد که به‌صورت تخصصی وقت و انرژی خود را صرف توضیح درباره عوارض این بیماری و مقابله با آن کرده‌اند. دکتر «سونا بهسکر» و «روی بران» در مقاله‌ای با عنوان «ضربه مغزی درون ارتش» این بیماری را این‌گونه توصیف می‌کنند : «گیجی یا ضربه مغزی با اختلالات بلندمدت در افراد نظامی ارتباط دارد و تشخیص شرایط آن از نظر پزشکی چالش‌برانگیز است.»
این نوع مجروحیت از زمان لشکرکشی آمریکا به افغانستان و عراق به یک نگرانی جدی میان مقامات نظامی آمریکا تبدیل شده است. بنابر گزارش «آکادمی ملی علوم» آمریکا که در سال گذشته میلادی منتشر شد، بین سال‌های 2000 تا 2018 میلادی بیش از 375 هزار مورد مصدومیت مغزی مشاهده شده است.
همچنین «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» که از مراکز پزشکی پیشروی آمریکا محسوب می‌شود، طی گزارشی خاطرنشان می‌کند: «عواقب مصدومیت مغزی به شدت مصدومیت بستگی دارد که از عوارض کوتاه‌مدت تا ناتوانی بلندمدت عملکردهای شناختی، حرکتی و رفتاری از جمله تغییرات مهم در نوع تفکر و رفتار، افسردگی، یأس و خشم را شامل می‌‌شود.»، بر اساس این گزارش، تنها در سال 2014، حدود 288 هزار نفر بر اثر مصدومیت مغزی در بیمارستان بستری شدند که از این میان 57 هزار نفر جان خود را از دست دادند.
این مرکز در ادامه گزارش خود خاطرنشان کرده: «هر سال ضربه ملایم مغزی منجر به مرگ تعداد قابل توجهی می‌شود و باعث ناتوانی بلندمدت در ایالات متحده می‌شود...، عواقب ضربه مغزی شدید می‌تواند تمامی ابعاد زندگی یک فرد را از جمله روابط با خانواده و دوستان، توانایی پیشرفت در دانشگاه و کار، انجام وظایف خانه، رانندگی و مشارکت در سایر فعالیت‌های روزانه تحت تأثیر قرار دهد.»
در همین حال آمارهای رسمی آمریکا نشان می‌دهد تعداد نظامیان این کشور که بر اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند تقریباً دو برابر کسانی هستند که در میادین جنگی و نظامی کشته می‌شوند. تحقیقات زیادی در آمریکا صورت گرفته تا به این سؤال پاسخ داده شود: چه‌نسبتی بین «ضربه مغزی» و «خودکشی» میان نظامیان این کشور وجود دارد؟
یک گزارش تحقیقی از سربازان آسیب‌دیده مغزی در جنگ عراق و افغانستان توسط «مرکز پزشکی و تحقیقاتی بیماری‌های مغزی» می‌گوید مصدومان مغزی نسبت به سایر مصدومان بیشتر در معرض خودکشی قرار دارند. در این گزارش که در سال 2018 منتشر شد، آمده است: «محققان به این نتیجه رسیدند نظامیان جنگ عراق و افغانستان که دچار مصدومیت مغزی شده‌اند دو برابر کسانی که دچار این نوع مصدومیت نشده‌اند، به خودکشی فکر می‌کنند.»
آنچه این مشکل را دوچندان می‌کند نامرئی و غیرفیزیکی بودن مجروحیت است، از همین رو است که سخنان ترامپ مبنی بر ناچیز انگاشتن این نوع جراحت‌ها در مقایسه با کسانی که دست و پای خودشان را از دست داده‌اند انتقادات شدیدی را در آمریکا به‌همراه داشته، تا جایی که «بیل پسرل» نماینده دموکرات و معاون «کارگروه جراحت‌های مغزی» در کنگره آمریکا در نامه‌ای به مقام‌های پنتاگون، سخنان ترامپ را نشان‌دهنده عمق بی‌اطلاعی او از این نوع جراحت‌ها دانسته است. او در این نامه نوشته است: «به‌عنوان مؤسس و معاون کارگروه جراحت مغزی کنگره سخنان فرمانده‌کل قوا را نگران‌کننده می‌دانم. این اظهارات، نشان‌دهنده عدم درک ایشان از اثرات زیان‌بار صدمات مغزی است».

علاوه بر این، «پال ریجحوف» بنیانگذار کارگروه «کهنه‌سربازان آمریکایی جنگ افغانستان و عراق» در کنگره  آمریکا در واکنش به اظهارات ترامپ توییت کرد: «بزرگترین چالش در رابطه با مصدومیت‌های مغزی این است که دیده نمی‌شوند. جهل او (ترامپ) همانند جهل  همه در یک دهه قبل است، اما حالا می‌دانیم برای فرمانده‌کل قوای ما به‌صورت فاجعه‌باری غیرسازنده بود که عواقب نامرئی و نابودگر این نوع مصدومیت را کم‌اهمیت نشان ‌دهد.»
می‌توان بر اساس آمار، تحلیل‌ها و مواضع موجود در مؤسسه‌ها و مراکز دولتی و غیردولتی آمریکا و مقامات این کشور به این نتیجه رسید که بخشی از عواقب حملات موشکی به عین الاسد به‌صورت مادی و فیزیکی نبوده بلکه روانی و نامرئی است که به کابوسی شبانه برای نظامیان و مقامات آمریکا تبدیل شده و هر چقدر زمان بگذرد آثار آن شدیدتر می‌شود و چه‌بسا بعضی از سربازان آمریکایی حاضر در عین الاسد به‌دست خود، خود را از بین ببرند./ تسنیم

جانشین سردار سلیمانی تهدید به ترور شد

b_200_150_16777215_00_images_khabar102.jpg

رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا، فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به ترور تهدید کرد.

احتمال پرداخت یارانه ۷۵ هزار تومانی

b_200_150_16777215_00_images_yaraneh.jpg

عضو هیات رئیسه مجلس از احتمال پرداخت یارانه نقدی۷۵ هزار تومانی به تمامی مردم و خلق منابع جدید برای همسان سازی حقوق بازنشستگان خبر داد.

اعتراض ۹۰ درصد از داوطلبان ردصلاحیت شده در همدان

b_200_150_16777215_00_images_Entekhabat_entekhabat.jpg

رییس هیات نظارت بر انتخابات استان همدان گفت: ۹۰ درصد داوطلبان نمایندگی که صلاحیت آنها احراز نشده یا رد صلاحیت شدند شکایت خود را تسلیم شورای نگهبان کردند.

خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکراینی تایید شد

b_200_150_16777215_00_images_soghot.jpg

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با رد احتمال سقوط هواپیما بر اثر حمله سایبری، گفت: طبق بررسی‌ها و گزارش مسئولان ستادکل نیروهای مسلح خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکراینی اثبات شد.

اعتراض ۱۲۸ کاندیدای ردصلاحیت شده در همدان

b_200_150_16777215_00_images_majles301.jpgرئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان همدان گفت: ۱۲۸ نفر از کاندیداهای رد صلاحیت شده استان همدان اعتراض خود را به دفتر نمایندگی شورای نگهبان در استان اعلام کردند.

هنرمندان حاضر هستند از اسکار انصراف دهند؟

b_200_150_16777215_00_images_azadikhah25.jpgعضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: آیا هنرمندانی که ادعای حمایت از مردم را دارند و به این خاطر از جشنواره فیلم فجر کناره‌گیری کردند، حاضر هستند از اسکار هم به خاطر مردمشان انصراف دهند.

اصلاح‌طلبان انتخابات را تحریم نکرده‌اند

b_200_150_16777215_00_images_kazemi.malayer.jpgنماینده مردم ملایر گفت: کنش‌گرهای فعال سیاسی اصلاح‌طلب صحبت از تحریم انتخابات نکرده‌اند و اصلاح‌طلبان از صدر تا ذیل بنا دارند که در انتخابات شرکت کنند.

حذف یارانه بنزین غیرقابل قبول است

b_200_150_16777215_00_images_mofateh47.jpg

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: حذف یارانه معیشتی خانوارها به دلیل میزان درآمد کل خانوار، سازوکار مناسب و عادلانه ای نیست، زیرا شاید یک خانواده فرزندانی داشته باشد که شغل و درآمد دارند اما این فرزندان درآمد خود را برای تشکیل زندگی جدید و ازدواج پس انداز می کنند.

صدای خطای انسانی دوم، اسفندماه درمی‌آید

b_200_150_16777215_00_images_alamat.soal.jpg

محسن محمدي معين؛ تحلیلگر و فعال اجتماعی در روزنامه اعتماد نوشت: براي انجام يك كار اداري شخصي از دورترين نقطه شرقي كشور يعني «چابهار» (كه اين روزها با بحران سيل مواجه است)، به «اصلاندوز» در نقطه صفر مرزي با آذربايجان، آمده‌ام و در جريان رويدادهاي سياسي- اجتماعي اين روزهاي شهرهاي اين مسير طولاني به صورت اجمالي قرار گرفتم و يك مساله عجيب توجه مرا جلب كرد كه به نظرم رسيد از بسياري از بحران‌هايي كه با آن دست به گريبان هستيم پيچيده‌تر و هراسناك‌تر است فلذا خواستم كه با ارسال اين يادداشت اين موضوع را با شما به مشاركت بگذارم.

برگزاری مراسم بزرگداشت شهید سپهبد سلیمانی در گلزار شهدای همدان

b_200_150_16777215_00_images_Soleymani2.jpg

مراسم بزرگداشت «سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی» و همرزمان شهیدش در همدان برگزار می شود.

فردا برگزار می‌شود؛

تشییع پیکر پنج نفر از شهدای هواپیمای اوکراینی در همدان

b_200_150_16777215_00_images_soghot.jpg

فردا صبح پنج‌شنبه۲۶ دی‌ماه مراسم تشییع پیکر ۵ تن از شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی با حضور اقشار مختلف مردم در دارالمومنین همدان برگزار می‌شود.

ضربه ایران به آمریکا به یادماندنی است

b_200_150_16777215_00_images_azadbakht10.jpgمعاون استاندار همدان گفت: ضربه‌ای که جمهوری اسلامی ایران به آمریکا به‌عنوان سردمدار استکبار جهانی زد بسیار مهم و به‌یادماندنی است حتی اگر آمریکایی‌ها آن را تکذیب کرده و یا کم‌اهمیت جلوه دهند چراکه هم ما و هم آنها می‌دانند چه اتفاقی رخ داده است.